KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14752001
nr 1475 2001
Mariana Falkman
(f. 1942), Sverige
Oljemålning, Middagssällskap föreställande Charles Aznavour, Lars Edihn, Danny Kaye, Ulf Ekelund och Roger Moore. Målades till Ekelunds 50-årsdag. Signerad och daterad 1982. Olja på duk, 87x135 cm, yttermått inklusive ram: 103x147 cm
Mariana Falkman, svensk konstnär född 1942.
Utrop:
1.000 kr
Såld:
800 kr
måndag 20 juni 2022
kl 19:26:23
1/6 20:47:59
700 kr
20/6 19:21:03
20 jun
Kvinnliga Konstnärer
Läs mer om Kvinnliga Konstnärer